مدرس مبارزه با پولشویی دکتر صفدری

تدریس و آموزش مبارزه با پول شویی

رو شهای پو ل‌شویی

 رو شهای پو ل‌شویی

نوشته: اکبر صفدری Akbar Safdari

در دهه های اخیر به علت توسعه محصولات و خدمات مالی عرضه شده، پیچیده ترشدن ارتباطات مالی، پیشرفت تکنولوژی و افزایش سرعت جریان های پولی در گستره جهان، روش های پول‌شویی بسیار مبتکرانه تر شده است. با وجود این در مجموع، می توان رو شهای پول شویی را در سه بخش طبقه بندی کرد:

الف)‌ پول شویی از طریق سیستم بانکی و مؤسسات اعتباری.

ب) پول شویی از طریق سازمان های مالی غیربانکی.

ج) پول شویی از طریق مؤسسات یا فعالیتهای اقتصادی.

 

در هر روش، عملیات پول‌شویی به صور تهای مختلف انجام می‌گیرد. در ادامه، این روش ها بررسی می شود:

الف) پو لشویی از طریق سیستم بانکی و مؤسسات اعتباری

1.  سپرده گذاری مبالغ قابل توجه و انتقال سپرده ها: پولشویان عمدتاً پول‌های کثیف در حجم بالا را تقسیم کرده و در حجم‌های کوچک‌تر وارد سیستم بانکی‌ می‌نمایند. در این حالت آنها از حساب اشخاص ثالث، ایجاد حساب‌های متعدد در بانک‌های مختلف، و حساب‌های راکد استفاده می‌‌کنند. معمولاً استفاده پولشویان از سپرده‌پذیری، مربوط به مرحله اول فرایند پول‌شویی (مرحله جایگذاری) است.

2.  گشایش حساب بانکی با نام های مجعول.

3.  گشایش حساب های اشتراکی با اعضای خانواده یا دوستان حسابهای جمعی[1]
پول‌شویان با استفاده از این حسا بها، پول های خود را به کشور زادگاهشان  منتقل می‌کنند. آنان از حسا بهای فوق برای نقل و انتقال وجوه بین کشورها استفاده نیز می‌کنند.

4.  به کارگیری چک های مسافرتی.

5.  به کارگیری حواله‌های تلفنی و غیره.

6.  به کارگیری بانکهای تحت نفوذ پول شویان.

7.  به کارگیری حسا بهای کارگزاری قابل پرداخت[2]‌ ، این حسابها حساب‌های دیداری هستند که بانک‌ها و شرکت‌های خارجی نزد یک بانک امریکایی افتتاح می کنند و از طریق این حساب‌ها به مشتریان خارجی خود خدمات ارائه می‌دهند.

8.  استفاده از بانک کارگزارو حساب کارگزاری. بانک کارگزار[3] بانکی است در خارج از کشور که به نمایندگی از طرف بانک اصلی، که خود دفتری در خارج از کشور ندارد، عمل می کند. حساب کارگزاری[4]  حسابی است که یک بانک یا مؤسسه مالی نزد بانکی در خارج از کشور باز می کند و در این حساب سپرده گذاری کرده، همچنین پرداخت هایی از طریق این حساب به طرف های معامله خود در خارج از کشور انجام می‌دهد.

9.  به کارگیری پول الکترونیکی و بانکداری اینترنتی.کارتهای هوشمند[5]که به آنها پول الکترونیک آفلاین هم گفته میشود و در قالب کارتهای اعتباری[6]  بدهی [7]یا حتی سادهترین شکل آنها یعنی کارتهای تلفن ظهور یافته‌اند. به این کارتها از آن جهت پول الکترونیک آفلاین گفته می‌شود که نقل و انتقال وجوه به ‌وسیله آنها از طریق دستگاههای خاصی نظیر خودپردازها صورت می‌گیرد و شبکه بانکی و مؤسسات فیزیکی کشور در گام اول به سوی برقراری نظام پولی و بانکی الکترونیک از آنها استفاده میکنند و همان‌طور که میدانیم، هماکنون این کارتها و سیستمها در جامعه ما رواج زیادی یافته‌اند.

10.               بانکداری اینترنتی:یا آنلاین که حتی به اندازه کارتهای هوشمند هم وجود خارجی ندارد، و به طور کلی برای فضای تبادل اطلاعات طرحریزی شده است. برای دسترسی به وجوه آنلاین لازم است پیشاپیش نزد مؤسسة اعتباری یا بانکی که از این فناوری برخوردار است، وجه یا اعتباری سپرده شود. سپس یک شماره اعتباری در اختیار مشتری قرار میگیرد که میتواند از طریق رایانه شخصی خود از منزل یا اداره یا هر جای دیگر با اتصال به یک شبکه ارائهدهنده خدمات اطلاعرسانی رایانهای و متعاقب آن شبکه جهانی اینترنت، اقلام مورد نیاز خود را تهیه کند و برای پرداخت وجه فقط آن شماره را در اختیار سایت مورد نظر قرار دهد که آن سایت نیز به طور خودکار به سایت بانک یا مؤسسه مربوطه متصل میشود و وجه موردنظر را به حساب خود منتقل می کند.

11.               به کارگیری وثیقه بانکی در ترتیبات اخذ وام .

12.               سوء استفاده از اعتبار اسنادی به ترتیب ذیل:

-   واردات کالا بیش از ارزش واقعی؛

-   صادرات کالا کمتر از ارزش واقعی؛

-   اعتبار صوری (عدم ورود کالا) ؛

13. سؤ استفاده از ضمانت‌نامه: در این شیوه با استفاده از صدور ضمانت‌نامه در وجه اشخاص (حقیقی یا حقوقی (لازم به ذکر است که صدور ضمانتنامه به طرفیت اشخاص حقیقی و حقوقی فقط در مقابل اخذ 100% مبلغ ضمانتنامه به صورت نقد مؤثر می‌باشد) و مراجع ذینفع جهت مطالبه وجه از بانک عمل پول شویی انجام می‌گیرد.

 

 ب) پول شویی از طریق سازمانهای مالی غیربانکی:

1.  خرید و فروش در بورس اوراق بهادار.

2.  استفاده از خدمات صرافی ها، شامل ارسال وجوه ارزی و خریدو معاوضه ارز.

3.  استفاده از بانکهای زیرزمینی غیرقانونی. این مؤسسات اغلب، خدمات نقل وانتقال وجوه ارزی غیرقانونی را برای مهاجران انجام میدهند.

4.  استفاده از شرکتها و صندو قهای بیمه و خرید محصولات آنها (خرید اوراق قرضه و سهام صندوق های مشترک سرمایه گذاری بیمه).

5.  استفاده از خدمات پستی، از جمله: سفارش انتقال پول یا ارسال بسته های پولی از طریق پست (قاچاق پول).

 

  ج)پو ل‌شویی از طریق مؤسسات یا فعالیت های اقتصادی

1.  استفاده از خدمات وکلای دادگستری، حسابداران و مشاوران مالی و دفاتر اسناد رسمی.

2.  صدور فاکتورهای خرید و فروش صوری و انجام معاملات.

3.  از طریق شرکت های صوری فرامرزی و تهیه اظهارنامه.

4.  واردات و صادرات کالا و خدمات و معاملات بازرگانی صوری از طریق شرکتهای برون مرزی.

5.  شرکت در حراج کالاهای عتیقه و گران قیمت.

6.  استفاده از بنگا ههای املاک و خرید و فروش املاک ومستغلات.

7.  خرید و فروش سنگ ها و جواهرات قیمتی و آثار هنری گران قیمت.

8.  استفاده از بورس فلزات.

9.  استفاده از بنگا ههای اتومبیل و خرید و فروش اتومبیل های گران قیمت.

 

واژگان کلیدی: پولشویی, مبارزه با پولشویی جرائم منشاء پولشویی تعریف پولشویی مفهوم پولشویی, روشهای پولشویی

 [1] Collection Accounts

[2] Payable Through Accounts

[3] Correspondent Bank

[4] Correspondent Account

[5] Smart Cards

[6] Credit Cards

[7] Debit Cards

  
نویسنده : اکبر صفدری ; ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۳٠

عجیب ترین نوع پول ها در دنیا

اکو ویژن - روزانه به میزان زیادی با پول در ارتباط هستیم و از آن استفاده می کنیم و نبود آن به معنی این است که هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم. پول بسته به مبلغ درج شده بر رویش دارای ارزش های متفاوت است. در بسیاری از نقاط دنیا این قوانین ثابت هستند ولی بازهم مناطقی وجود دارند که از این قوانین پیروی نمی کنند و واحد پول های عجیبی دارند.

پول های سنگیبدون شک پول های جزایر سلیمان عجیب ترین پول دنیا و همچنین سنگین ترین و بزرگترین آن ها نیز هست. این پول به صورت سنگ های بسیار بزرگی است که در میان آن سوراخی وجود دارد. ارزش این پول ها به اندازه های آن است اما به تعبیری دیگر می توان تعداد افرادی که جانشان را به خاطر آن از دست داده اند را نیز به عنوان ارزش پول نام برد. این سنگ ها از دریا استخراج می شوند و در طی درست شدن و همچنین رسیدن آن به جزیره تعدادی آدم کشته می شوند.

پول با آب مقدس


مردم جزیره پالائو پول هایی به ظاهر معمولی دارند. این پول ها که اکثرا به شکل سکه هستند دارای نقشی از حضرت مریم و همچنین نوشته هایی از انجیل اند. البته مهمترین نکته در مورد این پول ها بخش شیشه ای کوچکی است که روی آن قرار دارد. بر روی تمام سکه های این جزیره این شیشه وجود دارد و داخل آن مقداری از آب مقدس قرار دارد.

سنجابدر گذشته سنجاب یکی از وسیله ها تبادل کالا در روسیه بوده است. این مورد تنها در مورد پوست سنجاب نیست و تمام اعضای بدن آن به عنوان پول استفاده میشده است. مهمترین قسمت بدن سنجاب ها در آن زمان پنجه های آن بوده است که بیشترین ارزش را داشته اند. در آن زمان مردم روسیه فکر می کردند که این واحد پول از آن ها در مقابل طاعون محافظت می کند.

پول های فضاییاین واحد پول هیچگاه بر روی زمین مورد استفاده قرار نگرفته است و تنها دانشمندان آن ها را برای زمانی که می خواهند با موجودات فضایی معامله کنند ساخته اند. این پول ها دارای ترکیبات خاصی از آلیاژها هستند که ارزش های متفاوتی را به آن ها می دهد.

دلار دیزنی لندسرزمین دیزنی در امریکا واحد پول جداگانه خود را دارد که باید آن را در ابتدای ورودی تهیه کنید. این پول ها بی شباهت با دلارهای آمریکا نیستند و تنها از شخصیت های کارتونی در آن استفاده شده است. این واحد پول اولین بار در سال 1987 آغاز به کار کرد.

تمبر سیز


این واحد پول در ویتنام رواج دارد و به نوعی نیست که بتوان با آن هر چه که دوست داشته باشید بخرید. این تمبرها تنها برای مصارف خاصی به مردم داده میشود و حتما باید همان چیزی که تعیین شده است با آن خریداری شود. شاید به نظر به مانند کوپن ها بماند اما سختگیری در مورد آن ها بسیار زیاد است و غالبا بی کیفیت ترین اجناس به آن ها تعلق می گیرد.

  
نویسنده : اکبر صفدری ; ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٥